
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 21 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 10.0076 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 21 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 3.5 mm |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Body Material | PBT |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Fastening Type | Latch |
| Circuit Application | Signal |
| Housing Color | Black |
| Mating Tab Width | 1.8 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | No |
Stock: 2123
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.26076 | $2.60760 |
| 25 | $0.23510 | $5.87750 |
| 50 | $0.21360 | $10.68000 |
| 100 | $0.19407 | $19.40700 |
| 300 | $0.17013 | $51.03900 |
